CHCI VĚDĚT VÍC O SOCIÁLNÍ REHABILITACI
Je služba sociální rehabilitace zdarma pro kohokoliv?
Služba sociální rehabilitace je poskytována dle zákona č. 108/2006 Sb. zdarma uživatelům s diagnózou nebo podezřením na diagnózu PAS.
Když využiji služeb sociální rehabilitace, plyne pro mě z toho nějaký závazek?
Zapojení klientů do služby je vždy dobrovolné. V rámci spolupráce s uživatelem vytváříme individuální plán spolupráce, ze kterého plyne určitý závazek pro klienta i pro našeho pracovníka a tedy společná snaha o dosažení vytčených cílů. Spolupráci lze však kdykoliv na žádost klienta přerušit.
Mohu být klientem více sociálních služeb u různých organizací?
Ano, můžete. V případě poskytování služeb sociální rehabilitace u různých organizací je však vhodné, abychom byli informováni o cíli Vaší spolupráce s další takovou službou.
CHCI SE NECHAT DIAGNOSTIKOVAT
Jak diagnostika probíhá?
Během vyšetření odborníci (klinický psycholog, psychiatr) určí pomocí psychodiagnostických metod přesnou diagnózu. Pracovníci sociální rehabilitace Vám mohou pomoci zprostředkovat kontakty na odborníky, kteří se diagnostice věnují.
ZAMĚSTNÁNÍ A ÚŘAD PRÁCE
Kdy je vhodné se evidovat na Úřadu práce?
V případě, že dostanete či podáte výpověď v zaměstnání a nenastupujete hned do dalšího zaměstnání.
V případě, že nepracujete a nehradí za Vás zdravotní pojištění stát (nepobíráte invalidní důchod 1., 2. nebo 3. stupně).
Požádáte-li o zprostředkování zaměstnání nejpozději do tří pracovních dnů po skončení zaměstnání, budete zařazeni do této evidence ode dne následujícího po skončení zaměstnání. Takže pro ujasnění, pokud Vám skončil pracovní poměr např. k 31. 7., potom se zajděte na úřad práce zaevidovat mezi 1. 8. až 3. 8.
Jaké dokumenty si vzít k evidenci?
Občanský průkaz.
Doklad o ukončení pracovního poměru.
Potvrzení o ukončené náhradní době pojištění (např. návrat z mateřské dovolené, pobírání plného invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně).
Příp. dokumenty, které Vám vystaví bývalý zaměstnavatel- zápočtový list, potvrzení o výši průměrného výdělku, evidenční list důchodového pojištění.
Kdy mám nárok na podporu v nezaměstnanosti?
Pokud jste byli v posledních 2 letech alespoň 12 měsíců zaměstnaní či vykonávali jinou výdělečnou činnost (podnikali jste nebo jste např. pobírali invalidní důchod 3. stupně…).
Nejdříve je potřeba podat „žádost o poskytnutí podpory v nezaměstnanosti“ (lze podat elektronicky nebo v písemné podobě).
Mohu pracovat, když pobírám invalidní důchod?
Ano. To, kolik si člověk pobírající invalidní důchod vydělá a kolik hodin týdně pracuje, není nijak omezeno zákonem. Záleží tedy na Vašem zdravotním stavu, kolik hodin týdně budete moci práci vykonávat.
Mohu pracovat, když pobírám příspěvek na péči?
Ano. Možnost pracovat není pobráním příspěvku na péči nijak omezena.
Pobírám invalidní důchod 3. stupně, nepracuji. Kdo za mě uhradí zdravotní pojištění?
V případě, že pobíráte 1., 2. nebo 3. stupeň invalidního důchodu, hradí za Vás zdravotní pojištění stát. Pokud ale nepracujete a pobíráte 1. a 2. stupeň invalidního důchodu, nezapočítává se Vám tato doba jako náhradní doba důchodového pojištění. Je tedy dobré být registrován na Úřadu práce nebo si platit dobrovolné důchodové pojištění
POTŘEBUJI PODPORU OD STÁTU
Co je k žádosti potřeba?
Občanský průkaz příp. cestovní pas.
Potvrzení školy o délce studia (vysvědčení, výuční list, doklady i o nedokončeném studiu..).
Doklady o dobách pojištění nebo náhradních dobách pojištění (např. doba evidence na úřadu práce..).
Lékařské zprávy, které jsou dle Vás pro posouzení stavu významné.
Jaké mám možnosti, když s rozhodnutím nesouhlasím?
Můžete podat námitku proti rozhodnutí, a to nejpozději do 30ti dnů ode dne doručení rozhodnutí. O námitkách rozhoduje Česká správa sociálního zabezpečení a to ve lhůtě 30 – 60dní. O pomoc se sepsáním námitky můžete požádat pracovníky sociální rehabilitace.
BYDLENÍ
Rád bych bydlel samostatně, mimo domácnost rodičů. Jak a kde mohu bydlení najít?
Je několik možností. Bydlet můžete v:
- Městském bytě:
O městský byt můžete žádat od 18ti let. Nesmíte vlastnit žádnou nemovitost. Podmínkou je dále čistý trestný rejstřík a doložení bezdlužnosti. Čekací doba po zařazení na seznam čekatelů na obecní/ městský byt může být i několik let. Přidělením bytu Vám vzniká povinnost platit za něj nájem.
více na http://www.brno-stred.cz/zadost-o-pronajem-obecniho-bytu
http://www.brno-stred.cz/uredni-deska/pronajmy-bytu
- Sociálním bytě:
Je potřeba taktéž podat žádost. Podmínkou přidělení bytu je příjem žadatele za předchozí kalendářní rok – ten je klíčovým kritériem pro zařazení žadatele do pořadníku a má vliv i na pozici v pořadníku. Každopádně je do pořadníku zařazen žadatel, který pobírá dávky hmotné nouze.
- Chráněném bydlení:
Chráněné bydlení má formu skupinového, popřípadě individuálního bydlení. S podporou asistentů mohou klienti bydlet v chráněných bytech, jsou součástí kolektivu a mohou se věnovat činnostem, které je rozvíjí a zajímají. Tato služba je placená.
O seznam míst, kde je tato služba nabízena i pro naši cílovou skupinu, můžete požádat pracovníky sociální rehabilitace.
- Týdenním stacionáři:
Toto bydlení má formu skupinovou. Služba se poskytuje za úplatu a nefunguje během víkendů.
O seznam míst, kde je tato služba nabízena i pro naši cílovou skupinu, můžete požádat pracovníky sociální rehabilitace.
- Domově pro osoby se zdravotním postižením:
Toto bydlení má formu skupinovou. Služba je placená.
O seznam míst, kde je tato služba nabízena i pro naši cílovou skupinu, můžete požádat pracovníky sociální rehabilitace.