Služba je poskytována terénní i ambulantní formou, plánována individuálně s ohledem na potřeby a funkční schopnosti uživatele. Uživatelé rehabilitace jsou v maximální možné míře zapojeni do plánování průběhu služby.
Uživatel služby má nárok na podporu pracovníků sociální rehabilitace, mezi něž patří poradkyně sociální rehabilitace a psycholog sociální rehabilitace. Míru podpory a konkrétní podobu a cíl spolupráce si sjednává uživatel dohodou se svým klíčovým pracovníkem – tato dohoda má podobu individuálního plánu spolupráce.
Spolupráce může probíhat jak individuální, tak i skupinovou formou (většinou jde o kombinaci obou forem dle individuálních možností uživatele a kapacity služby).
- V rámci individuální formy spolupráce se schází uživatel se svým poradcem nebo psychologem (zpravidla se jedná o individuální nácviky komunikačních a praktických dovedností, podpora v zaměstnání, poradenství a zprostředkování informací nebo služeb, psychologická pomoc a podpora).
- Skupinová forma spolupráce umožňuje procvičovat dovednosti získané z individuální spolupráce v bezpečném prostředí skupiny dalších uživatelů (jedná se zejména o skupinové nácviky komunikačních a sociální dovedností, nácviky praktických dovedností, podpůrná setkání uživatelů atd.).
Pracovník sociální rehabilitace v průběhu celé služby sleduje míru potřebné podpory uživatele. V situaci, kdy je uživatel služby začleněn a nepotřebuje již další podporu, je po vzájemné dohodě pracovníka, klienta a případně dalších zúčastněných osob z přirozeného prostředí uživatele služba ukončena.
Terénní forma – přirozeném prostředí uživatele (např. bydliště / pracoviště uživatele).
Ambulantně – v prostorách služby sociální rehabilitace na adrese Bezručova 81/17a, Brno 602 00.