Sociální interakce a sociální chování
Typ osamělý – osamělý ve většině situací. Nejeví zájem o sociální kontakt ani komunikaci. Je odtažitý.
Typ aktivní, zvláštní – je až příliš spontánní, objevovat se může sociální dezinhibice (dotýkání, líbání, objímání cizích lidí), přehnaná či bizarni mimika a gesta, ulpívavé dotazování.
Typ pasivní – je málo spontánní, nedokáže správně projevit své potřeby, není schopen se vcítit, chybí mu sociální intuice.
Typ smíšený-zvláštní – charakteristické je nesourodé sociální chování, velké výkyvy v kvalitě kontaktu, objevují se prvky osamělosti, pasivity, aktivního a formálního přístupu.
Typ formální – má dobré vyjadřovací schopnosti, vyšší IQ, chová se konzervativně (odtažitě), zájmy bývají enycklopedické, mluví formálně.
Komunikace
Opožděný vývoj řeči – případně se řeč nevyvine vůbec (komunikuje například mimikou, gesty)
Nápadně odlišný vývoj řeči – má problém vést běžnou konverzaci, používá zvláštní výrazy
Minimální užívání mimiky a gest – má problém v navazování komunikace a očním kontaktem, mimika je „nečitelná“, gesta omezená nebo ve formě stereotypií
Představivost, zájmy a hra
Stereotypní a jiné zvláštní pohyby a postoje těla – motorické manýry (třepání či kroutivé pohyby rukama a prsty nebo komplexní specifické pohyby celým tělem)
Omezené zájmy – nápadně výrazné zaujetí pro jednu nebo více činností – abnormální svojí intenzitou nebo předmětem zájmu. Ulpívá na nefunkčních rituálech a rutinní činnosti.
Nehraje si s hračkami běžným způsobem – napříkad s autíčkem nejezdí po podložce, ale točí jen s kolečky a podobně.
Nespecifické projevy
Zkreslené vnímání – člověk nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá, nereaguje adekvátně v běžných situacích. Někdy se objevuje hypersenzitivita na zvuky, světlo, čichové podněty.
Těžko motivovatelný k řízeným činnostem